Koruma Altında Olan Tıp Fakültesi Öğrencisi Ömer BİLİŞİK, Çocuk Bakım Kuruluşlarındaki Çocuklar İle Bir Araya Geldi

Bakanlığımız tarafından, koruma altında bulunan çocuklarımızın gelişim özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak çocuklar ve gençler üzerinde önemli etkiler bırakabilecek rol modeli kişilerin İl Müdürlüğü koordinesinde çocuk bakım kuruluşları ile işbirliği halinde belirlenerek, bu kişilerin kuruluşlarda kalan çocuklar ile bir araya getirilmesi istenmiştir.

Bu kapsamda koruyucu ailesinin yanında bulunan ve bu sene İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Ömer BİLİŞİK, İl Müdürlüğümüze bağlı Gaziantep Çocuk Evleri Sitesi ile Gaziantep Çocuk Koordinasyon Merkezi Müdürlüğüne bağlı çocuk evlerinde kalan çocuklar ile 13.09.2017 tarihinde bir araya gelerek hayat hikâyesini ve üniversiteye hazırlık serüvenini paylaşmıştır.

Çocuk Evleri Sitesindeki ziyaretine eşlik eden İl Müdür Yardımcımız Hüseyin AKTAŞ, yaptığı açılış konuşmasında, “Ömer BİLİŞİK, karşılaştığı tüm sorunları bir kenara bırakarak, Bakanlığımızın kendisine sunduğu fırsatları değerlendirerek okul hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olmuş ve bu sene İzmir Dokuz Eylül Tıp Fakültesini kazanmıştır. Sizlerde devletimizin sunduğu fırsatları ve bu güzel mekânları değerlendirme şansına sahipsiniz. Geçmişte sizler gibi bu kuruluşlarda koruma ve bakım altında olup şu an iş hayatında çok iyi yerlere gelmiş örnek kişiler var ve sizlerin de onlar gibi başarılı olmanız için önünüzde hiçbir engel yok.” dedi.  

Daha sonrasında söz alan ve kendi hayatı ile üniversiteye hazırlık serüveni anlatan Ömer BİLİŞİK, ”Bende sizler gibi 3 yaşımdan 7 yaşıma kadar kuruluşta kalıyorken, yakın çevre ve akraba koruyucu aile modeli ile önce dedemin sonrasında ise amcamın yanında kalmaya başladım. Liseyi Kilis Fen Lisesi ile Hatay Fen Lisesinde yatılı olarak okudum. Lise öğrenimim boyunca kaldığım yurt itibariyle aslında sizlerle eşit fırsatlara sahiptim. Nasıl sizler burada arkadaşlarınız ile birlikte öğretmen gözetiminde etüt odalarında ders çalışıyorsanız bende aynı şekilde ders çalışıyordum. Bu durumun muhakkak dezavantajları vardı ama ben bunları hiçbir zaman ders çalışmam için bir engel olarak görmedim. Bu sayede bugün bir tıp fakültesi öğrencisiyim.” dedi.

Ömer BİLİŞİK, çocuk evleri sitesindeki ziyaretinin ardından Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Erol MEMİŞ ile birlikte 4 ayrı evde kalan çocuklar ile bir araya gelerek onlarla sohbet edip kendi deneyimlerini paylaşmıştır.

Gerçekleştirilen ziyaretlerde koruma ve bakım altında olan çocuklarımız merak ettiklerini Ömer BİLİŞİK’ e sorarak üniversiteye hazırlık konusunda bilinçlenmeye çalışmışlardır.