İl Müdürümüz Mustafa YILDIRIM’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı


Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile 3 Aralık "Uluslararası Engelliler Günü" olarak kabul edilmiştir.
 
Engellilerin yaşadıkları sorunlar; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısaca tüm insanlığın ortak sorunudur. Bu nedenle engellilerin normal bir hayat sürmeleri, toplumsal hayata katılımlarının artırılması, yaşam standartlarının yükseltilerek, toplumda hak ettikleri yeri almaları, aynı zamanda çağdaş toplum anlayışının da bir gereğidir. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın hakları, bu hakların korunarak, toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmadan yaşamalarını sürdürebilmeleri, anayasamız ve devletimizin teminatı altındadır. 
 
Engelli vatandaşlarımıza yönelik; evrensel değerlere uygun düzenlemeler yapılarak, devletimizin engelli vatandaşlarımızı daha da sahiplenmesi sağlanmış, sosyal güvenlik ve istihdam konularında önemli gelişmeler kazanılmış, yerel düzeyde de bu kapsamda çok güzel uygulamalar başlatılmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmaları kapsamında, engelli vatandaşlarımıza yönelik İlimizde İlk Kabul ve Müdahale Birimi, Özel Bakım, Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon, Evde Bakım Hizmeti, Engelli Kimlik Kartı tanzimi, Ulusal Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Hizmeti ve Gören Göz Cihazı Dağıtımı gibi hizmetler yürütülmektedir.
 
Sadece bu güne özel olmamakla birlikte bu özel günde engelli insanlarımızla daha da yakınlaşarak, hayatlarını herhangi bir nedenden dolayı engelli olarak sürdürmek zorunda olsalar dahi, hayatın onlarla daha da anlamlı olduğunu hissettirecek bir tutum sergilemek ve onları daha mutlu kılacak davranışlarda bulunmak en temel insani vasıflarımızın başında olmalıdır.
 
Dünya Engelliler Günü münasebetiyle tüm vatandaşlarımızı, kurum ve kuruluşlarımızı engelli vatandaşlarımızın yaşama sıkı sıkı bağlanmaları ve toplumla kaynaşmalarını sağlayıcı çalışmalara destek vermeye davet ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza ve onların fedakar ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 

                                                                                                                                                                            Mustafa YILDIRIM
                                                                                                                                                                                    İl Müdürü