“Bağımlılıkla Mücadele” Sempozyumu Düzenlendi

Gaziantep Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde “Bağımlılıkla Mücadele” sempozyumu düzenlendi. Oturum başkanlığını  İl Müdürlüğümüze bağlı Şehitkamil Sosyal Hizmet Müdürü Psikolog Ferdi BOZKURT’ un yaptığı sempozyumda Ferdi BOZKURT; “Bağımlılığın kişinin kendisinde bittiğini, toplumsal bir sorun olduğunu, bağımlılıkla mücadele mücadelenin tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ortak bilinç ve dayanışma içerisinde yapılması gerektiğini” belirtti. 

"Gençler bağımlı değil, bağımsız olmalı"

Madde kullanımına başlamada yaygın gözlenen beş risk faktörü hakkında katılımcıları bilgilendiren Madde Bağımlılığı Formatörü Tuğba Uçar ise risk faktörlerinin bireysel, akran, aile, okul ve çevresel faktörler olduğunu ifade etti. Uçar konuşmasının devamında, “Bağımlılığı engellemek her şeyden önce kişinin elindedir. ‘Hayır' diyebilmek korunmak için çok önemli. Maddeye başlamak çözüm değil, bilakis çözümsüzlüktür. Mücadele programları ve koruyucu önleyici faktörler geliştirilerek ön plana çıkarılmalı. Risk faktörleri engellenmeli veya azaltılmalıdır. Bağımlılıkla mücadelenin başarıya ulaşmasında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ortak anlayış ve dayanışma içerisinde olması önemli. Gençler bağımlı değil, bağımsız olmalı” ifadelerinde bulundu.

"Topyekün mücadele etmeliyiz"

Gaziantep Yeşilay Cemiyeti Başkanı Öğr. Gör. Fatih Tamer de, bağımlılıkla mücadelenin bir insan hakkı mücadelesi olduğunu vurgulayarak, “Kimsenin kendi kendine ya da başkasına zarar verme hakkı yoktur. Can, mal, akıl, nesil ve din korunması gereken 5 temel unsurdur. Bağımlılıklar tümüne yönelik bir tehdit içerir. Bağımlılık herkesin dertlenmesi gereken bir problemdir. Topyekün mücadeleyle ancak azaltılabilir, engellenebilir” şeklinde konuştu.

"Hayır demesini öğretin"

Sunumunda bağımlılığın psikososyal boyutunu ele alan Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesinden Şengül Şahin; bağımlılıkla mücadele Sağlık Bakanlığının hizmetlerini aktarmış ve örnek vaka üzerinden katılımcıları bilgilendirmiştir.

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü Polis Memuru İsmail Uzkar, 'Polisin Uyuşturucu ile Mücadeledeki Rolü' konulu sunumunda ise, "İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Uygulama Politikası” çerçevesinde yerel yönetimlerin ve toplumun uyuşturucu ile mücadelede farkındalığının artırılması faaliyetleri çerçevesinde; NARKOREHBER Eğitimlerinin verildiğini belirtti. NARKOREHBER Eğitimleri ile vatandaşlara uyuşturucu ile niçin ve nasıl mücadele edilmesi gerektiği yetisi kazandırılarak sivil gözetimin geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydeden Uzkar, “Uyuşturucu ile mücadelede bir kişinin hayatını kurtarmakla aslında birçok insanın hayatını kurtarmış oluyoruz” dedi.

Sempozyumun devamında, Gaziantep Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Meral ŞAHAN TCK 188 ve 191 maddeler üzerinden katılımcıları bilgilendirmiştir.