21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

Toplumsal önyargıları yıkmak ve farkındalık oluşturmak amacı ile Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 tarihli kararı ile 21 Mart’ı resmi “Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” olarak tanımlamıştır. 21 Mart (21/3) günü, Down sendromlu insanlarda 21’inci kromozomun 3 tane oluşunu simgeliyor.

Bir hastalık değil genetik bir farklılık olarak kabul edilen, tıpkı sizler, bizler gibi günlük yaşam becerilerini kullanabilen, gülen konuşan anlatan… sadece anlatırken biraz zorlanan, kalpleri tertemiz, dost canlısı downluları fark etme günü bugün! Toplum olarak farklılıkları kabul edilmeli, en büyük ihtiyaçları olan sosyal hayata kaynaşmaları adına destek olunmalı ve fırsat verilmelidir.

Müdürlüğümüz hizmet alanları çerçevesinde toplumsal bilinç kavramını tüm farklılıkları kabul gören bir sosyal çalışma ortamını oluşturmak adına çalışmalar yapmaktayız. İyi bir eğitimle farklılıkları en aza indirecek eğitim ve faaliyet programlarını desteklemekte, bireysel farklılıklara saygı bilinci oluşturmak için aile ve toplum adına bilinçlendirmeler yapmaktayız.