20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlamaları Gerçekleştirildi

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle İl Müdürlüğümüz tarafından Dünya Çocuk Hakları etkinlik ve farkındalık programı düzenlenmiştir.

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz Çocuk Hizmetleri Birimi günün anlam ve önemini bütün çocukların fark edebilmesi için kuruluş bakımında olan çocuklar ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim alan çocuklar ile şehrimizde yaşayan Suriye, Afgan ve Türkmen uyruklu çocuklara ulaşılmış ve düzenlenen programa bütün çocukların katılımı sağlanmıştır.

İl Müdürümüz Mustafa YILDIRIM, İl Müdür Yardımcılarımız ve kuruluş müdürlerimizin katıldığı programda, dünyada çocukları çocuk kılan ve onları mutlu edebilecek etkinliklere yer verilmiş olup bütün etkinliklerde İl Müdürümüz Mustafa YILDIRIM ile İl Müdür Yardımcımız Nermin YETKİN çocuklarımıza eşlik etmişlerdir.

Programımız 15 Temmuz Demokrasi Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşına müteakip İl Müdürümüz Mustafa YILDIRIM’ ın konuşmasıyla başlamış olup, “Dünyada çocukların üzülmemesi ve gülmesi” sloganı ile havaya her bir çocuk tarafından uçan balon aynı anda bırakılarak gökyüzünde çocukları temsil eden simgeler sergilenmiştir.

Daha sonra çocuklara her dilden Çocuk Hakları Bildirgesi okunarak çocukların dillerine göre düzenlenmiş “Çocuk Haklarına Yolculuk” isimli kitaplar her çocuğa ulaşacak şekilde dağıtımı sağlanmıştır.

Bu etkinliğin bitiminde çocuklarımıza geleceğimizin kendilerinin elinde olduğu belirtilmiş ve bu kapsamda gerekli bilgiler verilip 15 Temmuz Demokrasi Meydanından Gar Meydanında bulunan 15 Temmuz Demokrasi Müzesine kadar Türk Bayraklarını sallayarak “Gelecek Bizleriz” sloganı ile yürüyüş yapılmış ve 15 Temmuz Demokrasi Müzesi ziyaret edilmiştir.

Kapanış programı olarak Gaziantep Masal Parkında bütün çocuklara yönelik geleneksel uçurtma şenliği düzenlenmiştir. Bu şenlikte parkta olan bütün çocuklar ve aileleri de davet edilerek “Çocuklar kuş gibidir.” Sloganı ile bütün uçurtmaların gökyüzünde süzülmesi sağlanmış ve program sonlandırılmıştır.